Każda branża rozwija się na swój własny sposób i jedne wynalazki napędzają ją a inne okazują się po czasie nietrafione i bezużyteczne. Najczęściej wpływają na to dwa aspekty – finanse i czas. Im tańszą i szybszą pracę dana metoda umożliwia, tym popularniejsza się staje. Tak właśnie stało się z metodą przypawania trzpieni. Zmieniła ona całkowicie procesy zgrzewalnicze w latach 90, kiedy nastąpił przełom w technologii produkcji.
Sam proces polega na mocowaniu metalowych elementów do konstrukcji. Przykładem mogą być śruby, trzpienie czy cokolwiek łączącego dwa metalowe elementy. Pozwala na ich połączenie znacznie szybciej i łatwiej niż jest to w przypadku spawania konstrukcji czy wiercenia w niej. Nie ma więc co się dziwić, że ta metoda staje się coraz popularniejsza.
Gdzie wykorzystuje się przypawanie trzpieni?
Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że praktycznie wszędzie, gdzie się da. Wykorzystuje się ją w wielu sektorach przemysłu, od lotniczego, przez stoczniowy, metalowy, motoryzacyjny aż po sektor medyczny. Jest to metoda bardzo szybka i jedna z tańszych. Dzięki zastosowaniu metody zgrzewania trzpieni można zaoszczędzić ogromną ilość czasu, ponieważ szacunkowo, kiedy ręczne wiercenie lub spawanie, by połączyć metalowe elementy by trwało sporo czasu, w tym samym okresie można przypawać nawet kilkanaście-kilkadziesiąt trzpieni.
Szczególnie jest to ważne w dzisiejszym rynku, kiedy co chwila buduje się nowe magazyny i budynki oraz produkuje się coraz większą ilość wszelkich urządzeń. Postawienie na gotowo magazynu z metalowymi półkami o dużej powierzchni mogłoby zabrać długie tygodnie, kiedy byłaby konieczność spawania wszystkiego na miejscu (transport kilkudziesięciometrowych regałów raczej byłby jeszcze trudniejszy logistycznie).
Metody zgrzewania trzpieni
Dzisiaj możemy zauważyć, że mamy do czynienia z dwiema najpopularniejszymi metodami. Są one głównie uzależnione od typu pracy, a nie od przekonania danej osoby na temat metody. Przypawanie trzpieni metodą z zapłonem otrzowym używa się przede wszystkim do bardzo cienkich blach. Konieczna do wykorzystania tej metody jest płaska, metaliczna powierzchnia lub lakierowana blacha. Jest to metoda prosta i szybka, ponieważ tak naprawdę wystarczy do niej w miarę bliski dostęp do kontaktu elektrycznego.
Druga metoda to zapłon skokowy. Używa się jej, kiedy potrzebne jest obrobienie grubszej blachy do 2,5 centymetra. Bardzo chętnie jest stosowana przede wszystkim na placach budowy, ponieważ posiada dobrą penetrację i wymaga się pierścienia ceramicznego. Sama metoda zabiera oczywiście więcej czasu, jednak dzięki temu mamy możliwość pracy na znacznie trudniejszych materiałąch. Specjalistyczne urządzenia działające na zapłonie skokowym również są mniej mobilne niż te pracujące na zapłonie ostrzowym. To właśnie dzięki takiemu uniwersalnemu użyciu sposób ten stał się znacznie popularniejszy od klasycznego spawania czy wiercenia.
Najnowsze komentarze