Pilingi chemiczne. Chemia w służbie pięknej skóry

Peeling chemiczny jest zabiegiem, który powinien być przeprowadzony pod kontrolą lekarza dermatologa. Zabieg polega na aplikacji specjalnej substancji chemicznej (jednej lub więcej), która przyspiesza odnowę komórkową skóry. Pilingi chemiczne najlepiej wykonywać zimą, ponieważ zdecydowanie rozjaśniają skórę, usuwając jednocześnie letnie pamiątki w postaci brzydkich przebarwień, piegów lub plam. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu pilingów chemicznych, można pozbyć się nieefektownych zmian potrądzikowych w postaci nawet płytkich blizn.

Pilingi chemiczne

Eksperci (lekarze dermatolodzy oraz kosmetolodzy) zalecają wykonywanie zabiegów w czasie, gdy słońce jest najsłabsze, ponieważ przy pomocy peelingu usuwane są określone warstwy naskórka na różnych poziomach. Warto też wiedzieć, że skuteczność peelingu zależy od wielu czynników. Podstawą jest jednak konkretna wiedza na temat stosowanej substancji czynnej. Pod uwagę bierze się również cechy leczonej skóry. Określany jest fototyp, a także jej grubość, nawet i pochodzenie etniczne czy nadwrażliwość na różne substancje. Formuła każdego czynnika chemicznego to jego stężenie, pH, czas kontaktu ze skórą, itp. cechy substancji czynnej. To one są dostosowywane do rodzaju skóry.

Substancje chemiczne działają na różnych poziomach naskórka. Trzeba pamiętać, że w zależności od głębokości ich działania peeling może być uznany za powierzchniowy, średni lub głęboki. Warto przy tym mieć świadomość, iż im bardziej głębokie działanie jest wywoływane, tym większa następuje stymulacja oraz poprawa stanu skóry. Jednak pacjent jest też poddawany większemu ryzyku powikłań takich jak np. nadwrażliwość, alergie.

Author: adapio.com.pl