Glinki w pielęgnacji

Glinki to naturalne substancje bogate w składniki mineralne, które zdobywają coraz większą popularność w kosmetyce. Ich właściwości lecznicze są znane już od lat starożytnych. Wyróżnić można kilka rodzajów glinek, a każda z nich cechuje się innym działaniem.

Zastosowanie glinek

Glinkę najczęściej stosuje się w formie maseczki na twarz. Jej głównym zadaniem jest detoksykacja i oczyszczanie z wykorzystaniem właściwości absorbujących toksyny. Ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i wspomagające regenerację naskórka. Maseczka z glinki może być bardzo pomocna w leczeniu trądziku i oczyszczaniu wągrów. Stosując glinkę na twarz należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Po nałożeniu maski z glinki na twarz, nie można dopuścić do jej zaschnięcia. Wtedy skóra stanie się przesuszona i ściągnięta, dlatego należy maseczkę regularnie spryskiwać wodą.
  2. Aby przygotować maskę należy glinkę wymieszać z wodą w proporcji pół na pół. Można dodać kilka kropli ulubionego oleju do pielęgnacji, który skutecznie spowolni wysychanie.
  3. Przygotowując maseczkę z glinki należy unikać metalowych misek, gdyż metal działa dezaktywująco na jej właściwości. Lepiej wybrać przedmioty porcelanowe, drewniane, szklane lub plastikowe.
  4. Z uwagi na higroskopijne właściwości glinek, należy je zawsze przechowywać w suchym miejscu, zwracając szczególną uwagę na dokładne zakręcanie wieczka od opakowania.

Rodzaje glinek

Maseczka z glinki przyniesie najwięcej efektów w momencie, gdy dopasujemy jej rodzaj odpowiednio do potrzeb naszej cery. Jedną z najbardziej popularnych jest glinka zielona, polecana dla osób z problemami trądzikowymi oraz tłustą lub mieszaną cerą. Z uwagi na matujące właściwości sprawdzi się dla każdego, kto cierpi na łojotokowe zapalenie skóry.

Glinka czerwona będzie najlepsza dla cer wrażliwych, naczynkowych, podrażnionych lub z trądzikiem różowatym. Dzięki właściwościom zmniejszającym naczynia krwionośne skutecznie niweluje rumień.

Glinka biała jest uważana za najdelikatniejszą w działaniu. Przypisuje się jej właściwości zabliźniające i regenerujące. Wspomaga skutecznie leczenie stanów zapalnych. Szczególnie polecana jest cerom suchym i wrażliwym.

Jedną z glinek o najmocniejszym działaniu leczniczym jest glinka bentonitowa. Wykazuje działanie silnie oczyszczające, redukuje trądzik i przyspiesza gojenie ran.

Jak widać, glinki to element który warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji. Sprawdzą się zwłaszcza dla osób borykających się z problemami, takimi jak trądzik, stany zapalne czy łojotok. Pomogą również w gojeniu ran, rozjaśnianiu przebarwień czy po prostu oczyszczaniu cery.

 

Author: adapio.com.pl