Nie ma rzeczy niezastąpionych – czym zastąpić zwykłe ziemniaki na stole?

Klasycznym dopełnieniem typowego na polskich stołach kotleta schabowego są ziemniaki. Są chyba najczęstszym jedzonym przez nas warzywem w wielu różnych postaciach – puree, pieczonych, frytek, plackach, czy nawet jako gołąbki. Jednak fakt ten sprawia, że zajadamy się jednym z najbardziej kalorycznych warzyw, a nasza dieta jest monotonna. Jakie warzywa mogą zastąpić nam klasycznego, polskiego ziemniaka?

Bataty/ słodkie ziemniaki

Bataty, czyli słodkie ziemniaki nie wydają się dużą zmianą. W wielu aspektach tak jest, są podobne ale nie we wszystkich. Słodkie ziemniaki, w przeciwieństwie do zwykłych mają dość niski indeks glikemiczny. To sprawia, że są bardziej polecane cukrzykom. Ponad to zawierają beta karoten, który zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory. Według badań jedna z odmian batatów, tak zwane bataty fioletowe hamują zmiany w obrębie jelita grubego. Można je wykorzystywać jako puree lub pieczone dodać do naszego obiadu. Niektórzy również bardziej eksperymentują i robią frytki z batatów.

Cukinia

Wielu się pewnie zdziwi – jak to cukinia może zastąpić ziemniaka? Co można z niej zrobić? Otóż wiele. Dla przykładu podamy dwa dania, w których cukinia zastąpi nam świetnie ziemniaki.
Pierwsza propozycja to placki z cukinii, które przygotowujemy w bardzo podobny sposób do ziemniaczanych. Jedyna różnica polega na tym, że cukinia po utarci na dużych oczkach tarki musi poleżeć na drobnym sitku koło kwadrans. W ten sposób można odsączyć nadmiar wody. Musimy też dodać mąki i jajka w nieco większych proporcjach, by ciasto na placki się trzymało na patelni.
Drugim pomysłem jest też faszerowana cukinia. Możemy wydrążoną cukinię wypełnić farszem z mięsa mielonego i wstawić do piekarnika lub na grilla. Kiedy mięso się upiecze, a cukinia nieco zmięknie mamy gotowy obiad, bez ziemniaków, za to z cukinią.

Marchewka

To chyba najdziwniejsza propozycja. Zwłaszcza, że marchewka może zastąpić ziemniaki na dość nietypowym dla niej polu – w formie frytek. Frytki z marchewki są zdrowsze od ziemniaczanych, ponieważ już na wstępie marchewka jest bogatsza w składniki odżywcze. Po drugie – marchewki nie smażymy, tylko pieczemy w 200 stopniach około 20 minut. Takie frytki stanowią miłe urozmaicenie w domowym jadłospisie.

 

Author: adapio.com.pl