Sporty w mieście – wady i zalety.

Miejskie sporty są we współczesnych czasach bardzo popularne, jednak jak wszystko inne mają swoje plusy i minusy, które warto rozważyć.

Zalety

Ogromnym plusem uprawiania sportów w mieście jest korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Aktywność fizyczna poprawia kondycję oraz daje radość i poczucie satysfakcji. Miejskie sporty są bardzo ciekawe, a dużo z nich po pewnym czasie trenowania stało się pasją wielu ludzi. Pozytywny wpływ sportu na organizm człowieka został udowodniony – regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz występowania chorób serca. Treningi mają także wpływ na psychikę, gdyż każdy wysiłek trwający co najmniej 30 minut powoduje wzrost endorfin, czyli hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie do świata, dlatego jeśli czujesz przygnębienie, stres lub inne negatywne emocje warto poświęcić chwilę czasu na odpowiednią aktywność fizyczną. Miejskie sporty bardzo pozytywnie wpływają na wygląd sylwetki, a po wykonaniu treningu mimo zmęczenia mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Sport wypracowuje w nas pewne cechy, poprawia organizację i uczy podejmowania decyzji. Ruch pomaga w nauce, dzięki czemu szybciej przyswajamy informacje.

Wady

Zbyt duża dawka wysiłku fizycznego może jednak szkodzić, gdyż bardzo silne zmęczenie fizyczne upośledza podejmowanie decyzji, a żeby sport przynosił jedynie pozytywne skutki należy pamiętać, aby zachować umiar. Zły wpływ sportu na zdrowie może pojawić się w przypadku, gdy nagle zaczynamy ćwiczyć bardzo dużo, a wcześniej większość naszego wolnego czasu spędzaliśmy na kanapie dlatego, że organizm potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowych warunków w jakich funkcjonuje.

Podsumowanie

Sport ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale nie można z nim przesadzać – zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy trenować, gdyż może to skutkować kontuzjami oraz innymi zaburzeniami, dlatego dbajmy o siebie i zachowajmy zdrowy rozsądek we wszystkich naszych działaniach.

 

Author: adapio.com.pl